Jak wybrać dobrą grę planszową dla dziecka?

To stosunkowo proste pytanie staje się zdecydowanie mniej retoryczne gdy weźmiemy pod uwagę ogromną różnorodność gier dostępnych na rynku. Są dostosowane do różnych grup wiekowych i odpowiadają na różne dziecięce zainteresowania i pasje- i to powinny być najważniejsze przesłanki do zakupu określonej gry.

Chodzi przecież o to, by dziecko chciało się bawić naszym prezentem- musi być on więc dla niego interesujący. Przy wyborze gry dla dzieci uwzględnijmy zatem interesy i wolę dziecka. Pamiętajmy też o kwestiach bezpieczeństwa, na przykład jeśli masz w domu małe dziecko nie kupuj gry przeznaczonego dla innej niż najmłodsza grupy wiekowej. To pomoże Ci uniknąć zabawek złożonych z drobnych części, które niosą ryzyko zadławienia lub uduszenia.

Gry dla małych dzieci nie powinny się też posiadać ostrych krawędzi i kantów. Ich elementy nie mogą być wykonane z kruchych, łatwo tłukących się materiałów takich jak szkło lub kruchy plastik. Plansza do gry powinna być zrobiona z grubej tektury, która nie przetnie niezgrabnych rączek dziecka- no i nie zniszczy się tak szybko.

Bardzo ważna jest też nietoksyczność materiałów i farb, które zostały wykorzystane do produkcji gry. Niedrogie, produkowane w Chinach gry, które możemy kupić na pobliskim bazarze nie posiadają europejskiego lub amerykańskiego certyfikatu poświadczającego ich hipoalergiczność i nietoksyczność. Jeśli gra posiada jakieś elementy z tkaniny materiał ten powinien być przebadany pod kątem palności, wykonane w Chinach gry badaniom takim zazwyczaj nie podlegają.

Dodaj komentarz