Gry dla dzieci a niebezpieczeństwa dla małego umysłu

Chcemy jako rodzice rozwijać twórczą aktywność naszego dziecka. Kupujemy dziecku gry, zabawki, ale czy wszystkie nowości, pojawiające się na rynku rozwijają twórcze myślenie dziecka? Czy wiemy czym bawią się nasze dzieci? Sporo uwagi należy poświęcić na obserwację naszego dziecka , a zwłaszcza na to czym się bawi, co lubi robić w ciągu dnia.

Kiedy nasza dziecko, nasza latorośl złapała bakcyla komputerowego – zainteresujmy się tym jakie ma gry, skąd je ma, czy na pewno myśmy ja kupili ? A jeśli sami wybieramy grę -rozrywkę dla dziecka, warto najpierw dokładnie się zapoznać z tym co polecimy dziecku.

Często sam tytuł gry nic nam nie mówi, albo wydaje się po tytule , że będzie się nadawał dla naszego dziecka. Warto sprawdzić , czy będzie to gra dostosowana do wieku i możliwości naszego dziecka, czy rzeczywiście zawiera treści edukacyjne, rozwijające. Już czterolatkowi podsuwamy klawiaturę. Chcemy pomoc dziecku, ale też nie zaszkodzić. Nie przyspieszajmy na siłę tego na co przyjdzie czas nieco później. Coraz częściej media elektroniczne : telewizja, gry komputerowe, telefony komórkowe zastępują dziecku zabawy z rówieśnikami , czytanie książek, rozwijanie zainteresowań.

Przed rodzicami jest trudne zadanie w dobie szybkiego rozwoju techniki, cywilizacji. Możemy z dzieckiem spędzić miło czas np. wspólnie wybierając się na wycieczkę lub w domu usiąść z dzieckiem do bardziej rozwijającej wyobraźnię, spostrzegawczość np. gry planszowej, stolikowej, układanie puzzli  itp. Jeśli gra przy komputerze to bardzo przemyślana i pod czujnym okiem dorosłych. Otwórzmy dziecku drzwi do wiedzy ale w mądry , przemyślany sposób.

Dodaj komentarz